Simona se califică în semifinale în Dubai după o revenire spectaculoasă

După ce a pierdut primul set în al doilea meci consecutiv, Simona Halep, numărul doi mondial, a reușit o revenire spectaculoasă învingând-o pe belarusa Arina Sabalenka pentru a se califica în semifinalele turneului Dubai Duty Free Tennis Championships.

Cu numai 24 de ore înainte, în optimi, într-unul din cele mai dramatice meciuri ale sezonului, Simona a obținut victoria împotriva tunisienei Ons Jabeur, salvând un match-point.

Cu rezultatul 3-6, 6-2, 6-2 Simona și-a luat astfel revanșa în fața belarusei (21 ani, 13 WTA), care câștigase în ianuarie, în sferturile turneului de la Adelaide, cu 6-4, 6-2.

Cred că am început să joc un pic mai tare în setul secund și mi-am găsit ritmul. E întotdeauna dificil să joci contra ei, deoarece e foarte puternică și lovește mingea foarte, foarte tare, așa că a trebuit să joc mai repede, să mă mișc mai repede pe teren și să dau totul pentru a câștiga.

Halep revine in semifinalele turneului de la Dubai pentru prima data din 2015.