Simona în semifinalele la Roma după abandonul Yuliei Putintseva în setul doi

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) a trecut de kazaha Yulia Putintseva (25 de ani, 30 WTA), scor 6-2, 2-0, în sferturile de finală ale turneului de la Roma. Putintseva a abandonat în setul doi, din cauza unei accidentări la spate.

Putintseva (25 ani, 30 WTA) a renunțat după 48 de minute, din cauza unor probleme la spate. Halep (28 ani) domina jocul și se îndrepta spre o calificare fără emoții în penultimul act.

În cele zece ghemuri, Halep a reușit 9 mingi direct câștigătoare, fată de 10 ale adversarei, care a totalizat mai multe erori neforțate (12-7). Simona nu și-a pierdut niciodată serviciul, salvând cele două mingi de break.

Halep, finalistă la Roma în 2017 și 2018, o va întâlni în semifinale, pe câștigătoarea dintre belarusa Victoria Azarenka (31 ani, 14 WTA) și spaniola Garbine Muguruza (26 ani, 17 WTA).