Simona Halep calificată dramatic în turul al treilea la Australian Open

Simona, numărul doi mondial, s-a calificat dramatic în runda a treia a turneului Australian Open, după ce a învins-o pe australianca Ajla Tomljanovic, cu 4-6, 6-4, 7-5, miercuri, la Melbourne.

A doua favorită a turneului, Simona, a avut o revenire formidabilă în setul decisiv, de la 2-5, câştigând după două ore şi 34 de minute, meci în care cele două jucătoare au făcut 15 break-uri, Halep încheind cu 28 de mingii câștigătoare, 9 mai puțin faţă de 37 ale adversarei.

Mă aşteptam să joace aşa, ştiu că este foarte puternică, dar azi a fost mult mai greu.

E bine că pot să zâmbesc acum. Nu am fost atât de pozitivă, nu vorbesc despre scor, eram supărată pe faptul că greşeam, dar m-am concentrat când a contat. Mi-am dorit foarte mult să câştig