Simona a trecut de Anisimova în a treia semifinală de la Wimbledon din carieră

Fosta campioană Simona Halep va juca din nou pentru un loc în finala de la Wimbledon. Câștigătoarea din 2019, cap de serie nr. 16 anul acesta, a obținut a 12-a victorie consecutivă la acest turneu în meciul cu Amanda Anisimova, cap de serie nr. 20, pe care a învins-o cu 6-2, 6-4 în sferturile de finală de miercuri.

Revenirea la locul în care a câștigat cel de-al doilea titlu major din carieră a fost extraordinară: până acum nu a pierdut niciun set în cinci meciuri, pierzând doar 28 de gameuri în 10 seturi.

Sunt foarte fericită să mă întorc în semifinale aici, la Wimbledon. Este unul dintre turneele mele preferate, așa că este foarte special. A fost un meci grozav astăzi și sunt foarte mulțumită de felul în care am jucat. Cu fiecare meci a fost un pic mai bine. Am avut adversare puternice și am făcut ceea ce trebuia să fac în fiecare zi.